دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 English
         

عنوان : نمره عملكرد شورای چهارمحال و بختیاری قابل قبول نیست; عدم رضایت شورا از عملكرد خود
عنوان گروه خبري :
پیوندها :

به گزارش خبرگزاری شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری به نقل از  تسنیم از شهرکرد، با تشکیل شوراهای اسلامی شهر و روستا در نهم اردیبهشت 78، این نهاد مردمی با وظایف تعریف‌ شده برای آن، توانست بسیاری از مشکلات مدیریتی در شهرهای بزرگ و کوچک را در سیطره مدیریت مبتنی بر مشورت خود درآورده و آن‌ها را رفع‌ و رجوع کند.

اهمیت جایگاه شوراها را از چند منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد. اول از نگاه مردم سالاری دینی، شوراها در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک رکن تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در مسائل اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی مطرح بوده و از جایگاه بسیار مهمی برخوردارند.

همچنین شوراها به‌عنوان یک نهاد مدنی و در چارچوب قانون اساسی به‌عنوان شوراهای شهر و روستا مسئولیت ساماندهی برنامه‌ریزی و مدیریت شهری و روستایی را به‌عهده دارند چرا که شهرداری‌ها و دهیاری‌ها هم زیر نظر شوراها اداره می‌شود.

شوراها به‌عنوان پارلمان‌های محلی بسیار مطرح و مورد توجه هستند و شاید بتوان گفت شوراها کنار قوه مقننه از جایگاه خاصی برای قانونگذاری در مسائل شهری برخوردارند، از این‌رو جایگاه شوراها در مسائل شهری بسیار مهم و حائز اهمیت است.

اما آنچه در دوره پنجم از شورای اسلامی شهر، شهرستان و استان چهارمحال وبختیاری شاهد بودیم و هستیم تاکنون عملکردی تقریبا ضعیف و نمره آن مورد قبول عموم نیست. به خصوص که نمی‌توان سیاست‌زدگی شوراهای شهر و روستا را در استان کتمان کرد و آنچه علی‌رغم تعریف ارائه‌شده از وظایف شوراهای اسلامی در استان می‌گذرد بیانگر خدمات‌رسانی و پایبندی به قوانین خدمات‌رسانی به شهروندان نیست.

متاسفانه طی مدتی که از روی کار آمدن شورای دوره پنجم می‌گذرد در استان عملکرد برجسته‌ای از شوراهای شهر و روستاها ندیدیم جز عکس‌ها و پیام‌هایی که برای مسئولان لشکری و کشوری و یا پیام تبریک و تسلیت در مناسبت‌های مختلف در صفحات شخصی و فضای مجازی، زد و بندهای سیاسی، مصاحبه صرف با رسانه‌های مختلف و بزرگنمایی کردن، که این‌ها نارضایتی مردم را به دنبال داشته است اما با این حال اکثر اعضای شوراها، معتقدند که ترکیب اعضای شورای دوره پنجم خوب بوده و افراد قوی در این دوره برگزیده شده‌اند. شاید این سخن تنها از این منظر درست باشد که از همه گروه‌های سنی در شوراهای شهر و روستا وجود دارد اما متأسفانه فعالیت و اقدامات چشمگیر و خاصی از هیچکدام از اعضای شورا دیده نشده است.

در این دوره شاید افرادی باشند که بیشتر کارهایی که انجام می‌دهند برای حفظ منافع باند و گروهی است که به عضویت آن درآمده‌اند و به دنبال تأمین خواسته‌های آن‌ها هستند که برای تأمین منافع خود از منافع عموم گذشته‌اند به‌گونه‌ای که در حال حاضر منافع عموم معنی نداشته و در شورای پنجم قابل‌ رؤیت و ظهور و بروز نیست. به عنوان مثال برخی از اعضای شورا تنها به دنبال حمایت از افراد برج ساز هستند.

به واسطه روز شوراها بر آن شدیم تا نظر مردم را در خصوص عملکرد شوراها جویا شویم و مردم در مواجهه با عملکرد ضعیف شورای شهر و روستا عکس‌العمل نشان دادند.

یکی از شهروندان شهرکردی در خصوص عملکرد شوراها گفت: 90 درصد اعضای شورای شهر و روستا حتی شرح وظایف خودشان هم نمی‌دانند بعد انتظار داریم چه عملکردی برای شهر و روستا داشته باشند؟ اما با این حال من نمره 13 را به شورا می‌دهم.

یکی دیگر از شهروندان نمره شورای شهر شهرکرد را 14 اعلام کرد و گفت: شورای شهرکرد خیلی جاها خوب عمل نکرد و نظارت دقیق بر شایسته سالاری نداشتند. در موارد متعددی هم همبستگی و اتحاد بین آن‌ها وجود ندارد و با توجه به اینکه دو دستگی در شورا وجود دارد در انجام فعالیت‌های مختلف در مقابل هم سنگ اندازی می‌کنند.

یکی دیگر از شهروندان در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: شورای شهر شهرکرد محلی برای حمایت از اقوام و دوست و نزدیکان اعضای شورای شهر شده و بنده هیچ نمره‌ای برای این افراد مدنظر قرار نمی‌دهم.

بدیهی است هر گونه اظهار نظر در خصوص نحوه عملکرد شورای پنجم با واکنش‌هایی مواجه خواهد بود، بنابراین در مصاحبه تلفنی با تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهرکرد نظرات آن‌ها پیرامون کارایی و یا عدم کارایی این پارلمان محلی را جویا شدیم.

پیش از همه سراغ خان محمد غیبی‌حاجیور رئیس شورای اسلامی شهر و روستای استان چهارمحال و بختیاری رفتیم که وی نمره عملکرد شورا را قابل قبول عنوان کرد و گفت: حوزه کاری شورا با حوزه‌های دیگر متفاوت است و قدرت اجرا ندارد و شورا بیشتر به عنوان پیشنهاد دهنده است چرا که شورای استان شورای متفاوتی است و هماهنگ کننده بین تمامی شوراها است.

وی گفت: شورای استان جزو‌ یکی از استان‌های شاخص کشور است که طرح و لایحه به شورای غالب‌ استان‌ها فرستاده و از مجموع 14 طرح، 3 طرح در شورای عالی تایید شده است‌.

رئیس شورای اسلامی شهر و روستای استان چهارمحال وبختیاری بیان کرد: یکی دیگر از شاخص‌ترین‌ کارهای شورا انجام حسابرسی سازمان همیاری شهرداری‌ها بعد از 20 سال بود که حسابرسی سال 96 انجام و سال 97 در شرف انجام است‌.

غیبی ادامه داد: فعال شدن کمیته‌های تطبیق‌ و حل اختلاف که مصوبات شوراها‌ و اختلافات‌ را انجام می‌دهد تا حقی‌ تضییع‌ نشود و عدول‌ از قانون‌ کنند یکی دیگر از اقدامات شورای استان بوده است‌.

آرش محمدی رئیس شورای شهرستان شهرکرد در سوالی مبنی بر اینکه به عملکرد شورای شهرستان چه نمره‌ای می‌دهید و چرا، از پاسخ به این سوال خودداری کرد و گفت: ترجیح می‌دهم جواب ندهم.

اما حیدر علیپور، رئیس شورای اسلامی شهرکرد نمره عملکرد شورای شهر شهرکرد را در ابتدا بالاتر از 20 و در ادامه بین 15 تا 20 اعلام کرد و گفت: یکی از شاخص‌ترین فعالیت‌هایی که طی دو سال گذشته انجام دادم مدیریت هزینه پروژه های عمرانی در زیرساخت‌های شهری بوده که می‌توان به تکمیل و بازسازی مسیل هدایت آب‌های روان شهری اشاره کرد که نتیجه آن را در بارندگی‌های اخیر مشاهده کردیم.

فرهاد رئیسی نایب رئیس شورای شهر شهرکرد و عضو شورای عالی استان نیز نمره شورا را 10 اعلام کرد و گفت: اعضای شورای شهر شهرکرد حدود 50 درصد قول‌هایی که دادند را عملی کردند و به همین دلیل من نمره 10 به خودم و آنها می‌دهم. متاسفانه برخی دستگاه‌های دولتی شورا را رقیب خود و به عنوان یک مانع بر سر راه خود می‌بینند.

رئیسی ادامه داد: مردم به شورا به این دید نگاه می‌کنند که باید کارهای عموم مردم را پیگیری و مشکلات خانوادگی آن‌ها را حل کنند و البته برخی افراد که به شورا ورود پیدا می‌کنند به فکر باندبازی هستند.

طیبه شریفی نیز در پاسخ به سوالمان مبنی بر نمره عملکرد شورای شهر شهرکرد گفت: من راضی نیستم و آن طور که باید و شاید کار انجام نشده است.

وی یکی از کارهای شاخص خود طی دو سال گذشته را راه اندازی لاین دوچرخه سواری و جاده سلامت عنوان کرد.

سایر اعضای شورا از جمله حمید فتح‌الهی، مصطفی حیدری، مرجان دادایی و علیرضا توکلی با اینکه از طریق پیامک و تماس تلفنی با آن‌ها هماهنگ شده بود پاسخگوی سوالات خبرنگار ما نبودند.بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان چهارمحال بختیاری
DOURAN Portal V3.9.8.111