دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 English
         

عنوان : رئیس شورای عالی استان‌ها در سمنان: افراد فاقد مهارت كافی در برخی شهرها نماینده شورا می‌شوند
عنوان گروه خبري :
پیوندها :

به گزارش خبرگزاری شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری به نقل از تسنیم از سمنان، مرتضی الویری در همایش روز ملی شوراها که در سالن اجتماعات هلال‌احمر سمنان برگزار شد از بهبود امور نظام تصمیم‌گیری شوراها خبر داد و اظهار داشت: در قانون بودجه سال 98 کل کشور، هشت اصلاح جدی بدین منظور انجام‌شده است.

وی افزود: در اصل 101 قانون اساسی جلوگیری از تبعیض، مشارکت در برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای و نظارت لحاظ شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها با اشاره به وضعیت نامطلوب درآمدهای اقتصادی با وجود ضریب جینی 0.4 در کشور گفت: در این حوزه تبعیض به چشم می‌خورد.

الویری اظهار داشت: در مواردی که حاکمیت دخالت ندارد و امور به‌صورت خودجوش از سوی مردم انجام می‌شود؛ درصد مشارکت مردم به‌صورت سازمان‌یافته، نظام‌مند و گسترده بسیار بیشتر مشاهده می‌شود.

وی نمونه این حضور و حرکت خودجوش را در حضور مردم در مناطق سیل‌زده برای امدادرسانی و کمک به مردم استان‌های درگیر با این حادثه طبیعی عنوان کرد و افزود: می‌شود با استفاده از این مشارکت عمومی سازمان‌یافته مردمی از بروز چنین حوادثی جلوگیری کنیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها یکی از وظایف اصلی شوراها را نظارت عنوان کرد و گفت: شوراها به عبارتی حلقه وصل مشارکت مردمی به امور اجرایی کشور و نماد مشارکت مردم هستند و حضور فعال آنها در نظام تصمیم‌گیری می‌تواند در توسعه و سازندگی کشور اثرگذار باشد.

الویری تأکید کرد: باید به سمتی حرکت کنیم تا شوراها در مقابل تبعیض‌ها اقدام مؤثر انجام دهند و برانگیزاننده مشارکت حداکثری مردم در امور مختلف باشند.

وی اظهار داشت: در صورت نظارت دقیق می‌توانیم توسعه همه‌جانبه، پایدار و ارتقای شاخص‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، علمی در جامعه را شاهد باشیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: جای تأسف است که در برخی از شهرها افرادی به عضویت شوراهای اسلامی درمی‌آیند که مهارت کافی ندارند و به همین دلیل باید آموزش اعضای شوراها در حوزه قوانین و آئین‌نامه‌ها در دستور کار قرار گیرد.

الویری خاطرنشان کرد: در سال گذشته اعضای شوراهای اسلامی 10 استان تحت آموزش قرار گرفتند که امکانات مطلوب برای این حوزه در نظر گرفته‌شده است و امیدواریم بتوانیم آموزش لازم به اعضای شوراها که نیاز به آموزش دارند، ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه طرحی در مجلس در دست تهیه است که 70 درصد درآمدهای شهرداری‌ها را کاهش می‌دهد اظهار امیدواری کرد تا با درایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شهرداری‌ها دولتی شده و اختیارات از آنها سلب شود.بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان چهارمحال بختیاری
DOURAN Portal V3.9.8.111