چهارشنبه, 27 شهريور 1398 English
         

رو عنوان : نماینده شهرستان بن در شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری
عنوان : عدم پرداخت خسارت بارندگی‌های ابتدای سال در شهرستان بن
عنوان گروه خبري :
پیوندها :

زلیخا قنبری در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به مشکل کشاورزان شهرها و روستاهای بخش مرکزی و شیدای شهرستان بن گفت: سرمازدگی محصولات باغی در شهرستان و خسارت وارده به طرح‌های کشاورزی ناشی از بارندگی‌های اخیر، عدم اختصاص سهمیه کود شیمیایی، کمبود آب و نبود بازار فروش تضمینی در جهت کاشت چغندر قند و کلزا بنا بر دستور جهاد کشاورزی ازجمله مشکلات این مناطق است.

نماینده شهرستان بن در شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری افزود: بسیاری از کشاورزان این دو محصول را کاشته اما هنوز موفق به دریافت سهمیه کود شیمیایی خود نشده‌اند، لذا تسریع در پرداخت خسارت به خسارت‌دیدگان و بیمه‌شدگان کشاورزی و پرداخت وام بلاعوض به آنان ضروری است چرا که این مهم از بزرگترین معضلات  شهرستان بن است.

وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر و خسارات وارده به شهرها و روستاهای شهرستان بن ادامه داد: تامین اعتبار جهت بازسازی معابر پرتردد که دچار فرونشست و تخریب شده‌اند از ضروریات است، به‌عنوان مثال در پنج کوچه از محله هلیله روستای یان‌چشمه پنج مرحله بازسازی معابر صورت گرفته ولی همچنان معابر فرونشت داشته و مردم جهت عبور و مرور با مشکل مواجه هستند.

قنبری از دیگر مشکلات شهرستان بن مرتبط با مدیریت بحران را عدم پرداخت خسارت و یا تامین لوازم منزل مردم ساکن در شهرهای بن، وردنجان و روستاهای بخش مرکزی و شیدا بر اثر بارندگی‌های اخیر عنوان کرد و خواستار  پرداخت وام بلاعوض از مدیریت بحران و تسریع در پرداخت خسارت به سیل‌زدگان شد.

استقرار تجهیزات مربوط به مدیریت بحران در شهرهایی که با مرکز شهرستان فاصله دارند

نماینده شهرستان بن در شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری اختصاص اعتبار جهت تکمیل اکثر مسیل‌های شهرها و روستاهای بخش مرکزی و شیدا که نیمه‌کاره رها شده‌اند را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به مسافت شهرهایی مثل وردنجان و روستاهایی همچون روستاهای بخش مرکزی و شیدا با مرکز شهرستان، استقرار وسایل آتش‌نشانی، تجهیزات مدیریت بحران، پایگاه‌های امدادی و... در این مناطق لازم است.

وی اختصاص اعتبار جهت خاکبرداری از سیل‌بندهای شهرستان بن، تخصیص اعتبار جهت لایروبی، تعمیر، مرمت، احیا و بازسازی چشمه‌ها و قنات‌های شهرهای شهرستان بن، وردنجان و روستاهای بخش مرکزی و شیدا با توجه به بارندگی‌های اخیر و از بین رفتن آن‌ها، احداث استخر جهت جمع‌آوری آب‌ قنات‌ها، صدور پروانه بهره‌برداری برای انتقال آب زاینده‌رود به 18 مزرعه ازجمله مزارع روستاهای شیخ شبان، حیدری، جمالو، پهنا و ... همچنین اجرای قانون رفع تداخلات اراضی ملی از مستثنیات در روستاهای بخش مرکزی و شیدا را از جمله مطالبات مردم شهرستان بن عنوان کرد.

قنبری یکی از مهم‌ترین مشکلات شهرستان و شهر بن را آماده نبودن ساختمان مدیریت بحران در این شهرستان و عدم وجود امکانات و تجهیزات بحران مانند ماشین آتش‌نشانی سنگین، جرثقیل امداد و نجات و ... عنوان کرد و گفت: تعارضات زراعی و مرزی بین زمین‌های روستای بارده با روستای کلیچه از توابع اصفهان از دیگر مشکلات این شهرستان است.بازگشت           چاپ چاپ      ارسال به دوستان ارسال به دوستان    
 
پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی استان چهارمحال بختیاری
DOURAN Portal V3.9.8.111